تامین کنندگان مواد اولیه غذایی

ایمنی و بهداشت در محصولات غذایی و خوراکی مهمترین ویژگی کیفی برای مصرف کننده گان است و این اطمینان را به مشتریان خواهد داد که در صورت استفاده صحیح از محصولات غذایی هیچ آسیبی به مصرف کننده نخواهد رسید.

کیفیت محصول نهایی توسط عوامل زیادی تعیین می شود که یکی از مهمترین آن ها کیفیت بالای مواد اولیه و اطمینان از صلاحیت تامین کننده است و دقت در انتخاب مواد اولیه توسط تولیدکنندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین تامین کننده گان مواد اولیه نقش بسیار مهمی در بخش های مختلف صنایع غذایی و ایمنی صنعت غذا ایفا می کنند. اطمینان از کیفیت مواد اولیه موثرترین راه برای حفظ سلامت محصولات وتاسیسات تولیدی است.

درشرایط کنونی، با وجود همه گیری بیماری کرونا در همه ی کشور ها ، تامین کنندگان برای تامین مواد اولیه با چالش های بسیاری روبرو شده اند که هر کدام از این چالش ها موانع بزرگی برای رساندن مواد اولیه به دست تولیدکنندگان و مصرف کننده گان می باشد و عواقبی  را برای تامین کننده گان، تولیدکنندگان و در نهایت مردم به دنبال داشته است.

همه گیری این ویروس در حال حاضر بر زنجیره های تامین مواد غذایی جهانی ، در دسترس بودن مواد اولیه و درآمد بسیاری از بخش های صنعت تاثیر گذاشته است.در واقع سال گذشته همه گیری کرونا خسارت های انسانی و اقصادی عظیمی به جهان وارد کرد با این حال، تحولات مداوم نشان داده است که ما چقدر می توانیم در برابر بحران های متعدد، مقاوم، حامی و نوآور باشیم.

نکته ی مهم این است که حفظ عرضه مواد غذایی در طول زنجیره بحران، امری حیاتی است و افراد فعال در صنعت غذا و تامیین کننده گان مواد سهم عمده ای در اقتصاد جوامع دارند. از این جهت حفظ عملکرد آن ها در بحران ها تا آن جا که ممکن است در الویت است .

نمونه چالش هایی که تامین کننده گان و صنعت غذا با آن روبرو هستند :

  • تعطیلی متعدد سازمان های مختلف در زمان های مختلف در سراسر جهان
  • تغییرات گسترده در تولید برای کمک به برآورده کردن نیازهای فوری مربوط به بهداشت و غذای جامعه
  • تصویب دفاتر از راه دور و خانگی برای بیشتر نیروهای کار و محدود شدن انجام یک سری از عوامل اجرایی
  • افزایش قیمت سوخت برای حمل و نقل کالا از طریق جاده،، دریا و یا هوا و بسته بودن مسیرهه به علت قرنطینه
  • محدودیت عرضه مواد اولیه از مناطق آسیب دیده در کرونا به علت تعطیلی تاسیسات تولید و در خانه ماندن کارکنان برای جلوگیری از شیوع ویروس کونا

ü     به تعویق افتادن و کندی و یا لغو تامین و تحویل مواد اولیه

  • سیستم جهانی زنجیره تولید و تامین به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا مختل شده است و بیشترین ارتباطات حمل و نقل و مکانیزم های توزیع بین تامین کنندگان، تاسیسات تولیدی و مشتریان را ازبین برده است و از سوی دیگر تقاضا برای محصولات و خدمات اساسی متمرکز شده است.
  • تاثیر روی روند فروش به علت تعطیلی و قرنطینه سازمان ها و شرکت ها
  • محدودیت در نمایشگاه ها ی تجاری و رویدادهای صنعتی و غذایی آثار منفی تجاری را به دنبال داشته است

 

به طور کلی تاثیرات کووید-19 انسان ها را مجبور به انجام استراتژی هایی مانند فاصله گذاری اجتماعی، محدودیت های سفر، اجرای سیاست های کار از خانه و محدودیت های لجستیکی و حمل و نقل کرده است که قبلا تجربه نشده بود و همه ی این ها تاثیر در سرعت انجام امور جامه داشته است و باعث کندی انجام کارها شده است .و همینطور اختلال در زنجیره تامیین مواد اولیه می تواند خطرات متعددی را به همراه داشته باشد زیرا شرکت های مواد غذایی در صورت ایجا محدودیت در تامین مواد اولیه در جستوجوی تامیین کنندگان جدید بدون بررسی معمول و اطمینان از آن ها برخواند آمد . و تحقیق و ارزیابی کاملی درباره ی تامین کننده خود نخواهند داشت و این بخه خودیه خود عوابقی را به دنبال خواهد داشت .

زنجیره تامین مواد غذایی یکی از مهم ترین بخش های یک جامعه است  که مدیریت بحران در این زمینه بسیار مهم بوده و لازم به وضع استراتژی های موثر و کارآمد است تا بتوان نیاز جوامع برطرف شود تا از این بحران عبور شود و همان طور که گفته شد نیاز به نوآوری ، مقاومت، حمایت و همکاری سازمان های مختلف با یکدیگر دارد .

 

ایمنی و بهداشت در محصولات غذایی و خوراکی مهمترین ویژگی کیفی برای مصرف کنندگان است و این اطمینان را به آن ها خواهد داد که در صورت استفاده صحیح از محصولات غذایی هیچ آسیبی نخواهند دید.

کیفیت محصول نهایی توسط عوامل زیادی تعیین می شود. مهمترین آن ها عبارتند از صلاحیت تامین کننده، کیفیت بالای مواد اولیه و مراحل تولید ایمن. بنابراین تامین کننده گان مواد اولیه نقش بسیار مهمی در بخش های مختلف صنایع غذایی و ایمنی صنعت غذا ایفا می کنند. اطمینان از کیفیت مواد اولیه موثرترین راه برای حفظ سلامت محصولات وتاسیسات تولیدی است.

درشرایط کنونی، با وجود همه گیری بیماری کرونا در همه ی کشورها ، تامین کنندگان برای تامین مواد اولیه با چالش های بسیاری روبرو شده اند که هر کدام از این چالش ها موانع بزرگی برای رساندن مواد اولیه به دست تولیدکنندگان    می باشد و عواقبی را برای تامین کننده گان، تولیدکنندگان و در نهایت مصرف کنندگان نهایی محصول به دنبال داشته است.

از جمله این چالش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محدودیت های حمل و نقل، نوسانات ارز و افزایش جهانی قیمت سوخت که در نتیجه تامین مواد را با کندی و افزایش قیمت روبرو کرده است.
  • کاهش سطح تعامل بین تامین کنندگان و تولیدکنندگان که ناشی از کاهش تعداد کارمندان به علت ابتلا به بیماری و یا فرآیند قرنطینه و دورکاری، محدودیت در برگزاری نمایشگاه و رویدادهای تجاری و صنعتی است.

با توجه به اهمیت عرضه مواد غذایی و سهم افراد فعال در صنعت غذا و تامین کننده گان مواد اولیه در اقتصاد جوامع، مدیریت بحران در این زمینه بسیار مهم بوده و یکی از راهکارهای موثر جهت تعدیل مشکلات و چالش ها، همکاری و همفکری تامین کنندگان مواد اولیه و تولیدکنندگان صنایع غذایی است. درک متقابل این دو، میتواند منجر به وضع استراتژی های موثر، کارآمد و راهکارهای عملی شود که عبور از این بحران را تسهیل کند.

گروه شرکت های سازیبا، همچون شریک تجاری 25 سال برای تولیدی با کیفیت و ایمن در کنار شما بوده است.

تولید با کیفیت از طریق تامین مواد اولیه با کیفیت مطابق با استانداردهای بین المللی

ارائه خدمات آموزشی آنلاین در زمینه تولید با کیفیت و ایمن از طریق وبسایت preconiran-food.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *