تحقیقات نشان می‌دهند آلودگی هوا مانند اشعه‌های مضر خورشید، به پوست آسیب می‌زند. آلاینده‌‎های هوا باعث ‎پیری زودرس پوست، آکنه ، اگزما، سرطان پوست ، آلرژی ، تیره شدن پوست و … می‌شود . آلاینده‌های هوا، 20 برابر از منافذ پوست کوچکترند بنابراین در تماس با پوست، سد طبیعی و محافظ پوست را از بین برده، به لایه‌های عمیق آن نفوذ کرده و منافذ پوست را مسدود می کنند. با نفوذ آلاینده ها به پوست، در روند تولید کلاژن اخلال ایجاد می شود و در پی آن پوست ، شادابی و طراوت خود را از دست می دهد.

کمپانی تحقیقات بازاریابی FMI، پیش بینی می کند، فروش جهانی مواد اولیه ی محافظت کننده ی پوست در برابر آینده های محیطی، در سال 2022، بالغ بر $870/4 می شود.

محصولات مراقبت پوستی محافظت کننده از پوست در برابر آلاینده های محیطی، با ایجاد یک لایه بر سطح پوست، همچون سدی مانع از ورود آلاینده ها و رادیکال ها به لایه های درونی پوست می شوند. یا با دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی، از بروز واکنش های رادیکالی مضر برای سلامت پوست، جلوگیری می کنند. مثلا یک کرم مرطوب کننده ی خوب، هم رطوبت پوست را تامین می کند و هم با تشکیل یک لایه بر سطح پوست از نفوذ رادیکال های آزاد و سایر آلاینده ها، جلوگیری می کند. قرار گرفتن در معرض اشعه ی فرابنفش خورشید، نه تنها سبب ابتلا به سرطان پوست می شود، بلکه تاثیر آلودگی هوا بر پوست را تشدید می کند. یک کرم ضد آفتاب خوب، علاوه بر اشعه‎های مضر، در برابر آلودگی هوا و رادیکال‎های آزاد از پوست محافظت می‎کند.

FMI، در طی بررسی هایی مبتنی بر نوع مواد اولیه محافظت کننده از پوست و مو در برابر آلاینده ها، دریافته است که ترکیبات پایه پلیمری و آنتی اکسیدانی در بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان ارجح هستند. استفاده از ترکیبات ضد آلودگی مانند عصاره های گیاهی و زغال چوب فعال رو به رشد است.

فعالان صنعت مراقبت از مو نیز، از متقاضیان اصلی مواد اولیه ی محافظت کننده مو در برابر آلاینده های محیطی، به ویژه در محصولاتی چون شامپو و نرم کننده هستند. مبتنی بر گزارش های FMI، مصرف کنندگان در مناطق توسعه یافته، به ویژه در اروپا، از محصولات مراقبت پوستی کارایی فراتر از جوانسازی و رطوبت رسانی انتظار دارند و عملکرد هایی همچون محافظت از پوست و مو در برابر آلاینده های محیطی، در تمایلات آنها قرار گرفته است. ازین رو تولیدکنندگان این صنعت نیز پیرو تغییرات الگوی مصرف مشتریان، به دنبال ارتقا کارایی محصولات خود هستند. در سطح جهانی نیز، محصولات آرایشی و بهداشتی با خاصیت حفاظت پوست و مو در برابر آلاینده ها، به عنوان یک ترند محبوب در کشور های آسیایی، شناخته شده است. مبتنی بر گزارشات FMI، آسیای شرقی، آسیای جنوبی و اقیانوسیه، بیش از 50 درصد فروش جهانی مواد اولیه ضد آلودگی را به خود ختصاص داده اند.

این گزارش همچنین به نرخ افزایش افسارگسیخته ی آلاینده ها و ذرات معلق در هوا،اشاره می کند که فرصت تجاری مناسبی را برای تولیدکنندگان مواد اولیه ی آرایشی و بهداشتی و تمرکز بیشتر بر روی این گونه از  ترکیبات، ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *