تحقیقات جدید نشان می دهد مشتقات قهوه می توانند به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی به کار برده شوند.یک تیم تحقیقاتی متشکل از محققین ایرانی و اندونزیایی می گوید مشتقات جامد به دست آمده از فرایند خمیرزدایی قهوه، سبب به وجود آمدن آلاینده های آلی برای محیط زیست می شوند. از طرفی دیگر این مشتقات جامد دارای قابلیت آنتی اکسیدانی هستند. براساس مطالعات صورت گرفته، قهوه دارای چند آنتی اکسیدان قوی از جمله اسید هیدروسینامیک و پلی فنل ها است.

اسید هیدرسینامیک ها از ترکیبات بسیار تاثیرگذار در خنثی سازی رادیکال های آزاد محسوب می شوند. پلی فنل ها خطر ابتلا به برخی بیماری ها همچون سرطان،دیابت نوع 2، بیماری قلبی، بیماری های کبدی ،آلزایمر و … را کاهش می دهند.

عصاره ی قهوه ی سبز، قدرت آنتی اکسیدانی قهوه ی روبوستا را افزایش می دهد. قهوه سبز، همان دانه ی سبز قهوه است که پس از رسیدن گیلاس قهوه، جم آوری می شود. این دانه ی سبز برای تبدیل شدن به قهوه ای که برای نوشیدن استفاده می شود ،فراوری شده و بر اثر حرارت به رنگ قهوه ای تغییر می کند. قدرت آنتی اکسیدانی قهوه نه تنها به نوع قهوه، بلکه به روش های دم کردن آن نیز بستگی دارد. مضاف بر این،هر فراورده ی جانبی قهوه به همراه پوسته ی نقره ای، می تواند مقادیر متفاوتی از آنتی اکسیدان داشته باشد. پوسته ی نقره ای قهوه ی روبوستا،خاصیت آنتی اکسیدانی قابل توجهی دارد.

با افزایش برشتگی دانه های قهوه ،سطح آنتی اکسیدانی آن ها نیز افزایش می یابد.برشته کردن قهوه بر سه نوع لایت رست، مدیوم رست و دارک رست است.دارک رست تیره ترین نوع برشته کردن قهوه می باشد و معمولا قهوه های فرانسوی و ایتالیایی از نوع دارک رست هستند.از طرفی بیشترین میزان ترکیبات فنولیک بر حسب گالیک اسید ،مربوط به عصاره ایزوپروپانولی قهوه ی بو داده شده ی روبوستا، به میزان 17/2 میلی گرم بر گرم وزن خشک است. همین طور عصاره های ایزوپروپانولی ،راندمان استخراج بالاتری دارند که احتمالا به علت قطبی تر بودن این حلال نسبت به هگزان است.در میان غلظت های استفاده شده بهترین غلظت عصاره ی قهوه، 0/15 درصد بوده است و نتایج نشان می دهد که عصاره ایزوپروپانولی قهوه ی  بو داده ی روبوستا با بیشترین میزان ترکیبات فنولیک، بهترین اثر آنتی اکسیدانی را دارد ؛بنابراین می توان از آن به عنوان یک منبع گیاهی سرشار از آنتی اکسیدان، در صنایع غذا،آرایشی و دارو استفاده کرد.

در مطالعه ی دیگری ،پس افزودن پودر پالپ قهوه به لوسیون پوست،با درصد های جرمی 0/25%، 0/125% ،0/5% و 1%،خاصیت آنتی اکسیدانی و  پایداری لوسیون بررسی شد.نتیجه بر آن شد که تمامی این لوسیون ها((5,805 ppm 55,776ppm) :IC50 )درمقایسه با لوسیون های متداول موجود در بازار   (IC50 : 505,018 ppm 557,218 ppm)،, از پایداری فیزیکی و خاصیت آنتی اکسیدانی بیشتری برخوردار هستند.

به عنوان برایندی کلی از این مقاله می توان گفت: قهوه و مشتقات آن شامل ترکیبات بایواکتیوی هستند که از خاصیت آنتی اکسیدانی برخورداراست و ازاین رو می توانند در صنایع غذا،نوشیدنی، آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *