کارشناسان صنعتی اذعان دارند که با تکیه بر شفافیت در اطلاع‌رسانی در مواد به کار برده شده در فرمولاسیون، به همراه نوستالژی و فناوری‌های جدید، فعالیت در حوزه‌ی اسانس‌ها، پویا‌تر خواهد شد.

با اینکه دنیا به آرامی از همه‌گیری کرونا خارج می‌شود،کسب و کارها همچنان با بحران‌های سیاسی، زیست محیطی و مالی، رو به رو هستند که هر کدام از این عوامل می‌تواند آنها را با چالش‌های جدی مواجه کند. مجله‌ی CosmeticsDesign-Europe ماه گذشته با شرکت در بزرگترین رویداد بین‌المللی و سالانه‌ی تولیدکنندگان مواد اولیه در جهان در پاریس – (inCosmetics) با تعدادی از کارشناسان حوزه‌ی عطر و اسانس مصاحبه کرد:

  • سمیرا بومدین، سرپرست فروش Eurofragrance: به طور کلی مردم در هنگام مواجهه با بحران‌ها، به گذشته رجوع می‌کنند.

بومدین گفت صنعت امروز در وضعیتی است که با بحران‌های متعدد، از همه‌گیری کووید-19 گرفته تا درگیری اوکراین و روسیه ،افزایش هزینه‌های مواد خام، گاز و حمل‌ونقل،بحران های مالی و اقتصادی و …. مواجه است. همه ی این‌ها نه تنها بر تولید، بلکه بر انتظارات مصرف کننده نیز تاثیرگذار بوده است. به طور کلی این یک واکنش طبیعی است که انسان به هنگام مواجه با یک مشکل به گذشته رجوع می کند و با پناه به بردن به تجربیات و نوستاژی به دنبال راهی برای برقراری آرامش و فرونشاندن هجمه‌ی مشکلات  است. از این رو ،نوستالژی به ترندی کلیدی در دو سال آینده در زمینه‌ی عطر و اسانس تبدیل خواهد شد، کما اینکه این ترند در صنایع غذایی و فشن ،جایگاه خود را پیدا کرده است. اسانس‌هایی چون وانیل، عسل،شکوفه‌ی پرتقال و همچنین آدامس بادکنکی در سال گذشته بسیار محبوب و پرکاربرد بودند‌.

 

  • Eloi’se Desroches مدیر روابط و بازاریابی کمپانی Sozio: انتظار مصرف کنندگان از شفافیت در اطلاع رسانی در مورد نوع مواد به کار برده شده در فرمولاسیون عطر و اسانس

ماتیلد کلرت، مدیر بازاریابی Sozio، گفت که بازار اسانس اروپا امروز،در زمینه محصولات مراقبت‌های شخصی، محصولات خانگی، اسپری‌های گازی و عطر‌ها، با “چهارچوب‌ها و دستورالعمل‌های زیادی” مواجه است که سبب ایجاد چالش‌هایی در صنعت می‌شود.او همچنین اضافه می‌کند :مساله‌ی بسیار مهمی که مصرف کنندگان به دنبال آن هستند اسانس‌هایی است که برای سلامت انسان و محیط زیست ایمن باشد ”

Eloi’se  Desroches مدیر بازاریابی و ارتباطات در Sozio تایید میکند: مصرف کنندگان از صاحبان برند و تولید کنندگان، انتظار شفافیت بیشتر در اطلاع رسانی درباره‌ی هر آنچه در فرمولاسیون عطر و اسانس به کار برده‌اند را دارند.

کلرت می گوید کمپانی sazio در حال گسترش خط تولیدی از اسانس‌هایی منطبق با سلامت انسان و محیط زیست است و کمپانی از اطلاعات شفاف در مورد تمامی مواد به کار برده شده در ساختار این اسانس‌ها به مصرف کنندگان اطمینان می دهد.

در پاسخ به این سوال که در طی دو سال آینده، چه اسانس‌هایی در بازار مورد استقبال قرار می‌گیرند، هر دو، بر اسانس‌های متشکل از مواد اولیه‌ی قابل بازیافت (Upcycled ingredients) تاکید داشتند.

 

  • ویکتورین هورم، مدیرارتباطات در TechnicoFlor:” استفاده از اسانسهای طبیعی خوب است اما همزمان مراقبت از منابع طبیعی و ساخت اسانس هایی که این منابع را به خطر نمی‌اندازد مهم‌تر است

هورم معتقد است که آینده‌ی اسانس‌ها به سمت فرمولاسیون‌هایی که در آنها حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی در نظر گرفته می‌شود، متمایل خواهد شد.

“ساخت اسانس‌های طبیعی بسیار خوب است، اما ساخت اسانس،با فرمولاسیونی که به منابع طبیعی آسیبی نرساند (responsile fragrances) ارزشمند‌تر است.زیرا ما باید نسبت به سیاره‌ی خود و مصرف منابع طبیعی آن حساس باشیم و امروزه این مسئله بسیار مهم است.” هورم می‌گوید به این منظور TechniFloمجموعه‌ای از اسانس و  محصولات آرایشی و بهداشتی بر پایه‌ی مواد خام قابل بازیافت را گسترش داده است.بهره‌گیری از بایوتکنولوژی و مواد اولیه‌ی قابل بازیافت،در سال‌های پیش رو، بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت.سازندگان عطر و اسانس نیز با استفاده از بایوتکنولوژی به دنبال ساخت مولکول‌ها و مواد اولیه‌ی جدیدی هستند که در قبال محیط زیست و منابع طبیعی،تعهد بیشتری داشته باشند.

 

  • Hasine Bumin، مسئول ارزیابی اسانس در شرکت EPS Fragrances: «برای ارائه ی اسانس‌های ارزشمند‌تر به نوآوری و به کارگیری تکنولوزی نیاز داریم.

از آنجایی که در این صنعت رقابت بسیار تنگاتنگ است بهره‌گیری از تکنولوزی و علوم جدید در جهت ایجاد مزیت رقابتی در محصولات، برای تولیدکنندگان اسانس در حال پررنگ شدن است. اسانس‌های ما، برای ارجحیت قرار گرفتن در بازار، نیاز به ارزش افزوده دارند. و این چگونه ممکن است؟ ما نیاز داریم تا با بهره‌وری از روش‌های نوین، به اسانس های خود مزیت‌های بیشتری بیافزاییم و جایگاه محصولات خود را در بازار و همچنین از دیدگاه مصرف کنندگان ارتقا دهیم.

 

  • آنتونی پگارد مدیرآزمایشگاه محصولات آرایشی و اسانس مجموعه ی Robertet: ” نگاهی فراتر از بو به اسانس”

آنتونی پگارد می‌گوید: تولیدکنندگان با استفاده از مواد طبیعی و ارتقا مواد اولیه‌ی موجود در فرمولاسیون به دنبال طراحی و ساخت اسانس‌هایی فراتر از بو، هستند.

درمجموعه ی Robertet، اقدامات جدید و نوآورانه‌ای تحت عنوان “active scent programme'” به اجرا درآمده است که به عنوان مثال طراحی اسانس‌هایی با استفاده از عصاره‌های طبیعی که می‌توانند در برابر اشعه ی UV اثر حفاظتی بر پوست ایجاد کنند در طی این برنامه رقم خورده است، دارد.

By Kacey Culliney 13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *