در میان مواد و ترکیبات مورد استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی، رتینول نام آشنایی است که به عنوان عنصر ضد پیری به کار برده می شود. رتینول با افزایش متابولیسم پوست،تولید کلاژن را تحریک و تقویت کرده و در جوان سازی و کاهش آثار پیری موثر است. رتینول،از دسته ی رتینوئید هاست و بیشتر این ترکیبات در برابر نور خورشید و اکسیداسیون،حساس هستند.به همین دلیل است که پیشنهاد می شود محصولات پوستی حاوی رتینول را تنها در شب استفاده کرد و درصورت استفاده ی آنها در طول روز،به مصرف همزمان ضد آفتاب،توصیه ی اکید می شود. مصرف بیش از اندازه ی رتینول،سبب بروز خشکی و حساسیت می شود. همچنین مصرف آن به بانوان باردار پیشنهاد نمی شود. بنابراین از تلاش هایی برای یافتن مواد موثره ای با عملکردی شبیه به رتینول ولی فاقد حساسیت های رایجی که رتینول روی پوست بروز می دهد،استقبال می شود.

شرکت اسپانیایی Cobiosa با 45 سال تجربه در زمینه محصولات آرایشی و مراقبت از پوست و مو با تولید سرامید های طبیعی،مواد موثره با منشا دریایی و گیاهی و نیز در تولید محصولات نهایی لوازم آرایشی سالهاست که با شرکت های چند ملیتی در بیش از 40 کشور جهان فعالیت دارد. در این مقاله به معرفی Cobiuty،ماده موثره ی شبه رتینول ارائه شده توسط شرکت Cobiosa که با خاصیت ضد پیری بی نظیری که دارد، می تواند جایگزینی طبیعی برای رتینول باشد، پرداخته می شود.

مواد شبه رتینول، موادی هستند که با وجود اینکه به خانواده ی رتینوئید ها تعلق ندارند،با فعال کردن گیرنده های رتینوئیک در پوست، بدون ایجاد حساسیت هایی که گاها رتینول سبب می شود، عملکردی مشابه با آنها را دارند.

Cobiuty از میوه ی بوریتی برگرفته می شود. بوریتی میوه ی نخل بوریتی یا موریچ است که در گستره ی وسیعی از سرزمین های شمالی آمریکای جنوبی چون کلمبیا، پرو و بولیوی،رشد می کند.این ماده، منبعی از کاروتنوئیدها،(Vitami- A/Retiol) توکوفرول(Vitamin-E) و آنتی اکسیدان هایی است که قادر است از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت کند.

به لطف آنتی اکسیدان های موجود در آن که سبب بازسازی و ترمیم سلول های پوستی می شود،Cobiuty  دارای خواص ضد آلودگی، ضد التهاب و ضد پیری است و سبب تنظیم گیرنده های رتینوئید در پوست می شود .مجموعه ی این خواص آن را به یک جایگزین طبیعی بی نظیر برای رتینول تبدیل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *