نقش میکروبیوم در سیستم گوارش،مدت هاست که شناخته شده است؛ آنها تحرک روده و نفوذپذیری غذا را بهبود می بخشند و به کاهش سطح کلسترول،فشار خون،آلرژی ،سندرم روده، بیماری های التهابی و آلرژی کمک می کنند. اما میکروبیوم پوست یک مفهوم نسبتاً جدید است که اولین بار درسال 1998،با مقاله ای که تحت عنوان « اکولوژی میکروبی پوست» منتشر شد ،مطرح شد و در آن به ارتباط و همزیستی پوست و میکروارگانیسم های موجود در آن، اشاره شد.صنعت آرایشی و بهداشتی که همیشه از هر گونه مزیت بازاریابی احتمالی استقبال می کند،در تلاش برای بهره گیری از مواد پروبیوتیک در محصولات آرایشی و بهداشتی است.پروبیوتیک ها توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان میکروارگانیسم های زنده ای تعریف می شوند که اگر به مقدار کافی مصرف شوند، برای میزبان مفید هستند.

میکروبیوم،اجتماعی از باکتری ها،باکتریوفاژ ها،قارچ ها،تک یاخته ها و ویروس هایی هستند که داخل بدن انسان و یا روی پوست آن،زندگی می کنند.میکروبیوتا اکوسیستمی کوچک ولی پیچیده ای ازمیکروارگانیسم هایی هستند که بر حسب نوع در یک محیط خاص یافت می شوند. میکروبیوم پوست سالم توازنی از ارگانیسم های مختلف است که از فردی به فرد دیگر و در نواحی مختلف بدن هر فرد متفاوت است.بین ارگانیسم های مفید و گونه های بیماری زا، ، یک توازن طبیعی وجود دارد. اما این توازن تحت تاثیر عواملی مثل تغییر PH،تغییردما و یا شست و شوی بیش از حد بدن،بر هم زده می شود.تعداد باکتری های ساکن در میکروبیوم پوست از سلول های پوستی بیشتراست.آنها 10 ها هزار گونه ی مختلف را شامل شده و 1 درصد از وزن بدن را تشکیل می دهند. باکتری های مفید از طریق دو مکانیسم در برابر باکتری های بیماری زا مقابله می کند. آنها برای مواد مغذی و فضا با هم رقابت می کنند و خطر تکثیر باکتری های بیماری زا را کاهش می دهد.آنها همچنین می توانند باکتریوسین تولید کنند که قادر است سایر گونه های باکتریایی را ازبین ببرد.وجود مواد نگهدارنده در محصولات آرایشی و بهداشتی، می تواند سبب بر هم زدن این توازن و غلبه ی گونه های بیماری زا در سلول های بدن شود. همه گیری کووید- 19 و به دنبال آن شستن و ضد عفونی کردن مکرر دست ها با انواع ژل و اسپری های ضد عفونی کننده،این مشکل را تشدید می کند. حضور میلیون ها میکروب در هر سانتی متر مربع از پوست و تنوع میکروبیوم ها،برای سلامت پوست ضروری است.برهم خوردن توازن میکروبیوم،دیسبیوسیس (Dysbiosis) نامیده می شود و می تواند سبب بروز آکنه،اگزما،خشکی پوست، پسوریازیس،شوره ی سر و آلوپسی و آلرژی های پوستی می شود.نه تنها نگهدارنده ها، بلکه سایر ترکیباتی چون روغن ها،سورفکتنت ها، الکل و اسانس نیز می تواند دیسبیوسیس را سبب شوند.بهترین محصولات بهداشتی، آنهایی هستند که هیچ گونه اثر نامطلوبی بر تعادل میکروبیوم پوست نگذارند.

کمپانی Roelmi،به پشتوانه ی تجربه ی طولانی مدت و مبتنی بر فناوری biofermentation،موفق  به ارائه ی ماده اکتیو ÆCTive® شده است که به تنظیم و برقراری تعادل در میکروبیوم پوست کمک می کند. نتایج تست های انجام شده بر روی فراورده های دربردارنده ی ÆCTive®  نشان می دهد،این ماده ی موثره بدون ایجاد حساسیت و التهاب،با کاهش چروک و ایجاد سطحی هموار،افزایش رطوبت و قدرت ارتجاعی، در بهبود عملکرد پوست موثر است. یکی از مشکلات نشات گرفته از برهم خوردن توازن در میکروبیوم پوست،ظهور علائم آکنه چون جوش و ایجاد التهاب بر روی پوست است؛ ÆCTive® با برقراری تعادل در میکروبیوم و به دنبال آن تنظیم ترشحات سبوم،به کاهش علائم آکنه کمک می کند.

 

تاثیر چشمگیر مصرف کرمی محتوی 1 درصد از ÆCTive® در کاهش علائم آکنه در روز 28 ام و 56 ام در مقایسه با روز اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *