آلانتوئین، یک ترکیب شیمیایی طبیعی است که در بسیاری از موجودات زنده وجود دارد و به عنوان ماده ی ضد التهاب و حساسیت،در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست همچون پاک کننده ها، لوسیون ها، ماسک ها و سرم ها استفاده می شود.آلانتوئین خالص، پودری سفید رنگ و بی بو است و به دلیل خواص ضد التهابی،برای پوست های حساس مناسب بوده و به طور گسترده در محصولات آبرسان پوست استفاده می شود. آلانتوئین را می توان از گیاهان استخراج کرد، اما رایج ترین روش به دست آوردن آن از اوره و اسید گلیوکسیلیک است.

کامفری گیاهی با گل های بنفش-صورتی است که در منطقه ی اروپای شمالی رشد می کند و به دلیل اینکه محتوی سه ترکیب مهم آلانتویین، الاگیک اسید، رزمارینیک اسید است، از خواص دارویی بی نظیری بهره مند است.مبتنی برپژوهشی که در سال 2015رصورت گرفته است،کامفری در مقایسه با آلانتوئین خالص،به عنوان ماده ی ضد التهاب پوست،موثر تر عمل کرد .ترکیب آلانتوئین با سایر مواد می تواند اثرات متفاوت تر و قوی تری را ایجاد کند و نه تنها برای پوست های خشک بلکه برای سایر انواع پوست نیز درمان مناسبی باشد.نمک آلومینیوم آلانتوئین یک ضد تعریق و ضد آکنه ی موثر است.

در سال 2020،در مطالعه ای بر روی پنلی متشکل از 31 بانو،شرکت کنندگان با مصرف ترکیبی متشکل از آلانتوئین و آمیزه ای از سرامید، کاهش علائم آکنه شدند.در سال 2018،مطالعه ای بر روی 25 نفر شرکت کننده که سابقه ی جراحی داشتند و آثار زخم پس از جراحی بر روی پوستشان باقی مانده بود،صورت گرفت. آنها پس از استفاده از پچ  هایی که حاوی عصاره ی پیاز و آلانتوئین بود،به کاهش آثار زخم اذعان داشتند. فیلم های آلانتوئین-پکتین،سرعت بهبودی زخم های موجود بر بدن موش ها را 25 درصد افزایش داد.اما نکته حائز اهمیت این است که این مطالعه بر روی حیوانات صورت گرفته است و ممکن است برای پوست انسان، قابل تعمیم نباشد.هیچ مدرکی مبتنی بر سمی و خطرناک بودن  آلانتوئین برای انسان و محیط زیست وجود ندارد.آلانتوئین عوارض جانبی ندارد اگرچه احتمال بروز آلرژی در برخی از فراد وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *